MOSTOVI

MOSTOVI

ZUBNI MOSTOVI

Što su to dentalni (zubni) mostovi?
Dentalni (zubni) mostovi su fiksne protetske nadoknade koje izrađujemo kod nedostatka jednog ili više zuba.

Kada se treba odlučiti na izradu mosta?
Izrada mosta je indicirana kod nedostatka jednog ili više zuba. Nedostatak samo jednog zuba može biti uzrokom brojnih problema u usnoj šupljini (susjedni zubi se naginju kako bi zatvorili nastali prostor te na taj način gube stabilnost, nastaju koštani džepovi, strada i zub iz suprotne vilice koji isto tako nastoji svojim izrastanjem zatvoriti prostor između preostalih zuba suprotne vilice, nastaju promjene u zagrizu koje se pak mogu odraziti na vilični zglob …). Naši zubi moraju biti u kontaktu kako bi se žvaćne sile pravilno prenosile na sve zube. Pri tome je najvažnije nadomjestiti zube žvaćnog centa (drugi pretkutnjak, prvi i drugi kutnjak) jer su oni svojom građom prilagođeni tome da podnose najveće žvaćno opterećenje. Njihov gubitak će dovesti do najvećih funkcijskih, a na kraju i estetskih problema.

Kako se izrađuju mostovi?
Mostovi se izrađuju u dentalnom laboratoriju na temelju otiska uzetog u stomatološkoj ordinaciji. Mogu biti izrađeni u metal-keramici (metalna baza) ili bezmetalnoj keramici (bezmetalna baza tj. jezgra). Nakon izrade u dentalnom laboratoriju mostovi se cementiraju na prethodno izbrušene zube, zubne nadogradnje ili implantate.

Zašto danas prednost dajemo bezmetalnim mostovima?
Danas prednost dajemo mostovima izrađenim u bezmetalnoj keramici zbog njihove biokompatibilnosti i estetske superiornosti. Bezmetalna keramika se može izrađivati i kompjuterskom tehnologijom (CAD/CAM) čime se postiže vrhunska preciznost rada. Kod bezmetalnih keramičkih mostova izbjegnuta je i mogućnost pojave tamnih rubova koju katkad susrećemo kod metalkeramičkih mostova (zbog rubnog prosijavanja metala). Nadalje, nema mogućnosti pojave korozije i otpuštanja metalnih čestica. Postoji više vrsta bezmetalnih mostova (e-max, cirkon keramički mostovi) razlikuju se s obzirom na sastav i svojstva, kao i način izrade. Svaki od njih ima svoju indikaciju.

Postupak izrade mosta
Nakon pregleda i dijagnostike kojima primarno utvrđujemo da li je kod vas indicirana izrada mosta slijedi dogovor vezan za izgled budućeg rada, te plan rada i defisanja termina i vremena izrade.
Slijedi brušenje zuba. Za izradu mosta najčešće je potrebno izbrusiti dva ili više susjednih zuba. Oni će biti nosači zuba koji nedostaju. Nosači mostova mogu biti i implantati. U istoj posjeti se uzimaju otisci vaše situacije u ustima i izrađuje se estetski prihvatljiv provizorni most ili provizorne krunice na zubima nosačima mosta. Otisak se šalje u dentalni laboratorij gdje će most biti izrađen.
U slijedećoj posjeti vrši se proba gotovog mosta, a ako ste s njim zadovoljni most se u dentalnom laboratoriju završava te u narednoj posjeti cementira.

Koliko vremenski traje proces izrade mosta i koliko je potrebno dolazaka u stomatološku ordinaciju?
Trajanje cijelog procesa izrade mosta od brušenja do njihovog cementiranja prosječno traje oko 7-10 dana, no ako je to nužno može biti gotov za 5-6 dana.
U tom je vremenskom razdoblju potrebno da dođete 3-4 puta u ordinaciju dentalne medicine.

O čemu treba razmisliti prije izrade mosta?
Savjetujemo Vam da prije izrade mosta, osobito ako će se nalaziti u estetskoj zoni osmijeha, razmislite o željenoj boji budućeg rada te o tome da li želite i neku veću estetsku transformaciju. O svemu tome će uveliko zavisiti koliko se zuba treba uključiti u protetski rad, te da li je potrebno prethodno ostale zube ispolirati.

Ako patite od nekog oblika bruksizma (škripanje, stiskanje zuba …) važno je da o tom problemu obavijestite doktora stomatologije prije izrade mosta. Naime, nakon cementiranja mosta biti će potrebno izraditi noćni štitnik ili foliju koja će štititi Vaše zube i most od oštećenja.

Šta nakon izrade mosta?
Neposredno nakon cementiranja mosta ne preporuča se jesti dva sata. Kada popusti anestezija moguća je lagana bol i preosjetljivost na termičke podražaje (toplo, hladno) ako su zubi nosači mosta vitalni zubi. Ta osjetljivost je apsolutno normalna i obično nestaje nakon jedne do dvije nedelje. Važno je nastaviti s pravilnim održavanjem oralne higijene. Preporučuje se uporaba meke četkice kojom ćete moći i blago masirati desni bez straha od njegovog oštećena. Nekoliko dana nakon cementiranja preporuča se dodatno posvetiti pažnju njezi desni (npr. koristiti Gengigel). Tamo gdje je to moguće, koristite zubni konac i/ili interdentalnu četkicu. Otprilike sedam dana nakon cementiranja mosta potreban je kontrolni pregled. On je izuzetno važan da se utvrde npr. eventualni prerani kontakti u zagrizu ili kliznim kretnjama, zbog odgovora mekih tkiva, zbog eventualno i dalje prisutne osjetljivosti i boli zuba, itd.

Važno je da se strogo držite uputa doktora stomatologije kako bi vaš most što duže trajao.

Kolika je predviđena trajnost mosta?
Njihova predviđena trajnost prosječno iznosi 5-15 god. pod uslovom da se dakle pridržavate uputa doktora stomatologije. Ona uvelike ovisi i o biološkom faktoru vaših prirodnih tkiva (ovisi o stanju zuba nosača ispod mosta, o visini zubnog mesa(desni)na rubovima zuba nosača ili implantata koje se neminovno s godinama postepeno povlači zbog starenja organizma). Ako imate problema s bruksizmom svakako noću nosite zaštitne folije, izbjegavajte odgrizati i trgati jako tvrdu hranu, zabranjeno je griženje leda, noktiju, griženje olovaka i dr. predmeta. Obavezna je svakodnevna pravilna higijena i redovne kontrole kod doktora stomatologije svakih 6-12mjeseci.