Šta je to ortodoncija?
Ortodoncija je specijalistička grana stomatologije koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i ispravljanjem nepravilnog položaja zuba, te nepravilnog odnosa između gornje i donje vilice. Iako su “pravi i lijepi zubi” cilj i želja svih nas, oni se ipak ne mogu odvojiti od čitavog lica sa kojim čine jednu harmoničnu cjelinu.
Zašto se odlučiti na ortodontsku terapiju?
Većina pacijenata obraća se ortodontu jer želi poboljšati izgled svojih zuba a time osmijeh lica, budući da je u današnje vrijeme estetika lica bitna u svim segmentima života.
Važno istaći kako pravilan odnos zuba i vilica nema samo estetsku važnost nego pozitivno utiče i na zdravlje cijelog stomatognatog sistema. Osim lijepog osmijeha, ortodontska terapija će doprinjeti
-skladnijem izgledu profila lica
-pravilnijem žvakanju
-poboljšanju govora
-boljem održavanju oralne higijene
-te smanjenju mogućnosti nastanka karijesa i razvoja parodontnih bolesti.
Postoji li starosno ograničenje za ortodontsku terapiju?
Za ortodontsku terapiju nema dobnog ograničenja, ali je važno istaći da terapija kod odraslih traje znatno duže nego kod djece.
Koliko traje ortodontska terapija?
Dužina trajanja ortodontske terapije je individualna i zavisi od brojih faktora, obično traje između 1,5 do 2 godine.
Kako se može sačuvati postignuti željeni rezultat?
Po završetku terapije, kada je postignut idealan rezultat, položaj i odnos zuba i vilica u dogovoru s ortodontom dobijate neki od oblika retencionih aparata koji će Vaše zube sačuvati u postignutom položaju. Najčešće su to prozirni aparati (retaineri) koji se postavljaju na zube gornje i donje vilice ili se prednji zubi s unutrašnje strane međusobno povežu žicom, što je potpuno nevidljivo.
Kada se savjetuje prvi odlazak ortodontu?
Nicanjem prvih stalnih zuba, između 6. i 7. godine savjetuje se i prvi odlazak ortodontu. Ortodont će na temelju kliničkog pregleda i ortopan snimka vidjeti
-kakav je odnos mliječnih i stalnih zuba
-ima li dijete zametke svih stalnih zuba
-da li je dobar odnos između gornje i donje vilice
-da li postoji neka loša navika (tiskanje jezika, sisanje prsta, disanje na usta..)
Ukoliko je terapija potrebna roditelji će biti upoznati sa optimalni vremenom početka terapije. Ranom terapijom i prevencijom ćemo pomoći bržem i uspješnijem ispravljanju vilica i zuba.
Na osnovu čega ortodont procjenjuje da li je pacijentu potrebna ortodonska terapija?
Da bi ortodont procjenio da li je potrebna ortodonska terapije potrebno je:
-klinički pregledati meke i tvrde strukture usne duplje
-set intra i ekstra-oralnih fotografija
-RTG analiza (ortopantomograma i vrlo često profilnog snimka glave)
-otisci gornje i donje vilice, tako da ortodont uz pomoć modela i ostalih spomenutih dijagnostičkih metoda dobija detaljan uvid ne samo u pacijentov izgled zuba, nego i lica, kako bi se napravio najbolji plan terapije.
Promjena položaja zuba sa sobom često nosi i promjenu na mekim tkivima lica te se na taj način ortodoncijom može doprijnjeti poboljšanju estetike lica.
Kod pacijenata sa urođenim deformitetima lica i vilica ortodonska terapija se često kombinuje sa ortognatom hirurgijom kako bi se došlo do zadovoljavajućih rezultata.
Kakve vrste ortodonskih aparata postoje?
Ortodonski aparati se dijele na mobilne i fikse.
Mobilni ortodonski aparati
su ortodonske naprave koje pacijent sam stavlja i vadi iz usta. Izradjuje se u dentalnoj laboratoriji na osnovu prethodnog uzetog otiska.
Njihova primjena danas je ograničena na određene faze u terapiji nekih poremećaja i to uglavnom kod djece u periodu mješovite denticije (kada su prisutni još i mliječni zubi).
Da bi se postigli željeni rezultati mobilni aparati se moraju nositi minimalno 14-16 sati dnevno. Važne su i redonve kontrole kao i saradnja djece u toku terapije.
Fiksni ortodonski aparati
su naprave kojima se ortodonske anomalije ispravljaju djelovanjem specifičnih elemenata koji su pričvršćeni na površini zuba:
-bravice (metalne ili estetske)
-luk i niz dugih elemanata koji se po potrebi mijenjaju na kontrolnim pregledatim
Bravice se lijepe na svaki zub i uloga im je da drže luk ili žicu.
Lukovi koji se koriste su sastavljeni od sofisticiranih legura koje djeluju na zub blagim, kontinuiranim fiziološkim silama, bez ikakvih štetnih posledica na zube i potporne strukture čime je bol i nelagoda u prvim danima terapije svedana na minimum.
Fiksi ortodonski aparat postavlja se govoto uvijek i u gornjoj i u donjoj vilici kako bi se postigli dobri odnosi između zuba i vilica i što bolja okluzija.
Prije početka terapije svi zubi moraju biti sanirani a higijena savršena.
Zašto su važne redovne kontrole za vrijeme trajanja ortodonske terapije?
Pri svakoj posjeti ortodont, ukoliko je potrebno mijenja lukove, gumice ili postavlja određene aktivne elemente na sam fiksni aparat.
Svakako, treba naglasiti da je saradnja vrlo važna, kao i redovni dolasci na kontrole, što je po pravilu na svakih 4-8 nedelja. Ukoliko pacijent ne sarađuje , ne odražava adekvatnu higijenu i ne dolazi redovno na kontrole, terapija može biti neefikasna, nepotrebno produžena ili može doći do neželjenih nuspojava.
Predprostetska ortodontska terapija
ŠTA JE TO PREDPROTETSKA ORTODONTIA TERAPIJA?
Predprotetska ortodontska terapija podrazumjeva primjenu ortodontske terapije prije izrade definitivnog protetskog rada.
Kod pacijenata kod kojih je potrebno izraditi protetski rad a zubi nisu u pravnilnom položaju ili odnosu, zubi se pomjeraju do položaja koji omogućuje što manje brušenja zuba za izradu željenom protetskog rada