PARCIJALNA ZUBNA PROTEZA

PARCIJALNA ZUBNA PROTEZA

Parcijalna proteza
Parcijalna proteza

Šta je to parcijalna zubna proteza?
Parcijalna ili djelomična zubna proteza je vrsta mobilne proteze koja se izrađuje u slučaju djelimičnog nedostatka zuba. Radi se o mobilnom protetskom radu kojeg pacijent može samostalno izvaditi iz usta. Parcijalna zubna proteza rekonstrura izgubljena tkiva (zube, zubno meso, kost) u estetsku i funkcijsku cjelinu što idealnijeg zubnog niza s konačnim ciljem unaprjeđenja zdravlja i kvalitete života pacijenta.

Kada se treba odlučiti za izradu parcijalne zubne proteze?
Na izradu parcijalne zubne proteze treba se odlučiti kod gubitka većeg broja zuba i okolnog tkiva (defekti sluzokože i kosti zbog resorpcije kosti) kada nije moguća izrada fiksno protetskog rada ili fiksni protetski rad pacijentu nije finansijski prihvatljiv. Takva se proteza oslanja i retinira s jedne strane na preostale prirodne zube i/ili fiksne protetske radove (kombinirani radovi) s druge strane na okolna tkiva (sluzokoža, vilična kost)

Koje su vrste parcijalnih zubnih proteza?
Postoje nekoliko vrsta parcijalnih ili djelomičnih proteza. Parcijalna akrilatna proteza, koja se sastoji od baze proteze (akrilat u boji zubnog mesa) koja nadoknađuje izgubljenu kost i meka tkiva, vještačkih zuba koji nadoknađuju zube koji nedostaju i žičanih kukica kojima se proteza dodatno retinira na preostale zube.

Koji je postupak izrade parcijalne zubne proteze i koliko traje?
Postupak izrade parcijalne zubne proteze ovisi o vrsti proteze koja se izrađuje.

Izrada mobilnog dijela zahtjeva slijedeće faze:
Nakon prvog pregleda i dijagnostike kojima primarno utvrđujemo da li je kod vas indicirana izrada parcijalne zubne proteze te koja vrsta parcijalne proteze, slijedi dogovor vezan za izgled budućeg rada, te plan rada i definiranje termina i vremena izrade.
Slijedi uzimanje otisaka, utvrđivanje međuviličnih odnosa, visine zagriza. Na temelju otisaka i svih definiranih parametara tehničar u dentalnom laboratoriju izrađuje protezu.
Na probi proteze provjerava se estetika i funkcija proteze. Ukoliko je sve uredu, tehičar u laboratoriju završava njenu izradu.
Uz predaju proteze pacijentu se daju savjeti o žvakanju, govoru, održavanju proteze i oralnoj higijeni.
Slijedi kontrolni pregled i eventualna korekcija proteze.
O čemu treba razmisliti prije izrade parcijalne zubne proteze?
Ako razmišljate o izradi parcijalne zubne proteze morate znati da se radi o protetskom radu koji:

– omogućava povratak izgubljene žvaćne funkcije, unaprjeđenje govora, doprinosi poboljšanju estetike cijele donje trećine lica, a svim tim i poboljšanju kvalitete života.

– može se izraditi kao privremeno rješenje do izrade konačnog protetskog rada.

Što nakon izrade parcijalne zubne proteze?
Nakon što ste dobili protezu morate imati strpljenja da se na nju naviknete; u početku ćete ju osjećati kao strano tijelo u ustima, i trebaće malo vremena da se naučite s njom jesti i govoriti.

Vrlo često nakon kratkog perioda nošenja proteze ona može izazvati osjećaj “žuljanja” sluznice na nekom mjestu te njeno nošenje može izazvati bol ili može doći do odizanja proteza za vrijeme žvakanja. Ti su problemi najčešće posljedica slijeganja proteze na sluznicu ili preranog kontakta na nekom mjestu u zagrizu. Ti se nedostaci mogu jednostavno riješiti korekcijama proteze u stomatološkoj ordinaciji. Upravo su zbog toga važni kontrolni pregledi nakon izrade proteze. Dobro je nositi protezu bar dva sata prije dolaska u ordinaciju da se točno može vidjeti gdje proteza izaziva povredu sluznice.

Isto tako su važne i redovne kontrole, najmanje dvaput godišnje. Važno je praćenje vašeg oralnog zdravlja i stanja proteze. Zbog postepene resorpcije kosti ispod proteze ona nakon nekog vremena može postati nestabilna (“prevelika”) i ispadati te ju je potrebno podložiti (s akrilatnim materijalom) ili korigirati retencione elemente kako bi se njena stabilnost poboljšala.

Na sluznici ispod zubne proteze, naročito kod žena, može se razviti upala uzrokovana gljivicama (Candida albicans), a nedekvatna higijena zubne proteze može dovesti i do bakterijske upale sluznice i zadaha iz usta.

Zubnu protezu je potrebno prati s zubnom pastom i četkicom za zube poslije svakog obroka te ju jednom dnevno potopiti u čašu vode s otopljenim sredstvom za dezinfekciju proteze (tablete za dezinfekciju proteza). Protezu treba u rastvoru držati minimalno 15 min. i zatim dobro isprati pod mlazom vode (odnosno prema uputi proizvođača). Ako akrilatnu protezu nemate u ustima, treba je zbog materijala iz kojeg je napravljena, staviti u čašu s vodom. S protezom treba rukovati oprezno da bi se izbjegli lomovi i savijanje. Do oštećenja proteze najčešće dolazi kad je proteza izvan usta, kao posljedica pada pri čišćenju. Oštećenja baze proteze i/ili zuba se mogu jednostavno reparisati u dentalnom laboratoriju.